Skip to main content
Wanha Veteraani | Blogi

Tee aloite joukkosi posetapaamisesta – yksi puhelinsoitto voi saada ihmeitä aikaan


Jaa tämä artikkeli

Tämä kirjoitus on julkaistu aukeaman juttuna 30.8.2024 Rauhanturvaaja-lehdessä 4/2024. Julkaisen sen nyt blogina Wanhan Veteraanin nettisivustolla.

Juttu on kohdistettu rauhanturvaaja- ja kriisinhallintaveteraaneille. Mutta se sopii myös vihjeeksi samalla tavalla mille tahansa intti- tai kertausharjoitusporukalle, joukolle, jonka yhteenkuuluvuus ja yhä uudelleen mieleen palaavat muistot huutavat jälleennäkemistä! Wanha Veteraani on aseveljeyden kohtaamispaikka Haminassa! Tarvitaan vain ratkaiseva aloite. Lue:

YK-jääkäri Eero Sintosen puhelinsoitto Lahdesta minulle, siis yksi puhelu, johti SUEZ 50 -kokoontumiseen Haminassa Wanhassa Veteraanissa elokuun alussa 2023. Paikalle tuli peräti 135 miestä YKSV 1:stä ja Kyproksen palokunnasta. Juhlasta tuli komea. Asevelihenki iski ytimeen, ilahdutti ja liikutti!

Se oli Sintosen Eerolta huikea aloite. Ilman sitä mainittu joukko edelleen odottaisi, että joku vanhoista YK-aseveljistä kutsuisi joskus porukan kokoon! ”Minä tulen, kun kutsu käy”, jokainen kutsua odottava ajattelisi yhä. Kukaan ei soittaisi kenellekään!

SUEZ 50 osoitti, miten tärkeitä ”posetapaamiset” (oma palvelusporukka) ovat. Halu osallistua ja tavata vertaisia ensimmäisen kerran jopa 50 vuoden jälkeen oli kova, tosi kova; kävelykepit ja rollaattorit olivat poikaa. Tarve tapaamiselle oli aito! Juhlan palaute oli laajaa ja tyytyväistä.

Wanha Veteraani Haminassa on hyvä ja valmis paikka tapaamisille. Niitä on muutamia vuodessa ollut ja kuulemani palaute on niissäkin ollut hyvää ja kulloistakin koollekutsujaa mairittelevaa.

Rauhanturvaamisen valtakunnallisena museona Wanha Veteraani majoituksineen ja messeineen sopii isollekin tapaamiselle, pienistä puhumattakaan. Ja niitähän rauhanturva- ja kriisinhallintajoukoista vuosien varrelta riittää erikokoisina kymmeniä, ellei satoja.

Krihaa huokuvana miljöönä muu ohjelma luontuu lähes itsestään. Näyttelyn kuvat ja esineet palauttavat mieleen yksityiskohdat. Virikkeistä muisteluille ei ole pulaa varsinkin, kun porukka yleensä tuo myös omia supakuvia mukanaan.

Kunhan vain joku tuon posetapaamisen kutsuisi koolle ja järjestäisi?

Kysymys on aluksi vain yhdestä aloitteen tekijästä. Jokainen tätä lukeva pystyy siihen tärkeimpään, ensimmäiseen puhelinsoittoon. Varmasti muistat ja tunnet omasta rauhanturva- tai krihajoukosta ainakin yhden, jolle soittaa. Kaiva aseveljesi puhelinnumero esiin ja soita.

Siitä se lähtee. Lue silti tämä kirjoitus ensin loppuun!

Älä lopeta puhelua ennen kuin olet ottanut esille kysymyksen, pitäisikö meidän kokoontua isommalla porukalla? Vastaukseksi saat: kyllä! Sen jälkeen vain mietitte, kuka muu innostuisi ja vedätte hänetkin järjestelyihin mukaan. Näin toiminnan tahko on saatu pyörimään.

Sitten vain yhteys Wanhaan Veteraaniin Camp Hamina -majoitustukikohdan operaattori Kimmo Dufvaan. Nelinkertaisen faitterin, messimiehen, kokin ja muutenkin mukavan miehen tavoittaa sähköpostilla Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai puhelimella 040 508 5746. Hän varaa paikan alustavasti, ja sinä kavereidesi kanssa alat kokoamaan lisää porukkaa. Yksi tuntee yhden ja toinen toisen.

Wanha Veteraani palvelee ryhmiä läpi vuoden. Tälle syksyllekin ehtii vielä, ensi kesään varmasti. Eikä ensimmäisen tapaamisen tarvitse olla koko ”komppanian” suuruinen. Tulkaa Haminaan ensin vaikka vain pienellä porukalla. Miettikää sitten WV:n saunan tilavilla lauteilla, miten seuraavaan kertaan saadaan väkeä lisää.

Olisiko tässä ainesta ketjureaktiolle, joka olisi meille kriha-veteraaneille vertaistukea parhaimmillaan? Löytäisimme näin aikalaisia, aseveljiä, joiden kanssa kokemukset, kieli, ymmärrys ja muistojen maisema ovat yhteisiä.

Tämä Rauhanturvaaja-lehti tavoittaa vain pienen osan kriha-tehtävissä palvelleita. Siksi on tärkeää, että juuri Sinä, joka saat lehden SRTL:n jäsenyhdistyksen jäsenenä, olet aloitteellinen ja panet toimeksi. Näin voisimme saada yhteyden siihen suureen enemmistöön, joka ei näe tätä lehteä ja ei koskaan saa mahdollisuutta osallistua asevelitapaamisiin!

Nämä posekokoontumiset eivät edellytä jäsenyyttä mihinkään, pelkkä aseveljeys riittää. Aseveljeys on hienoa, kuvaamatonta yhteenkuuluvuuden tunnetta. Soisin sen tavoittavan kaikki rauhanturvaajat!

Olen iloinen, että Eero Sintonen soitti ensin minulle. Opin Suezin rauhanturvaajien aseveljeydestä paljon uutta, paljon hyvää ja se sai liikkeettä niveliini! Kannustan!

Terho Ahonen, Wanha Veteraani

kuva Puolustusvoimat, Martti Tikan kokoelmasta

Tee aloite joukkosi posetapaamisesta – yksi puhelinsoitto voi saada ihmeitä aikaan

| Terho Ahonen | Blogi
Jaa tämä artikkeli