Wanha Veteraani | Uutiset

Markku Pakkanen uusi puheenjohtaja 2022


Jaa tämä artikkeli

Rauhanturvaamisen ja Veteraanintyön Perinnekeskus ry:n uudeksi puheenjohtajaksi valittiin 22.2.2022 Markku Pakkanen Kymenlaakson Rauhanturvaajista. Hän on ollut kaksi vaalikautta kansanedustajana ja toiminut muun muassa valtakunnallisen Reserviläisliiton puheenjohtajana 2009-2012.

Vuodesta 2018 yhdistyksen puheenjohtajana ansiokkaasti toiminut Markku Hutka vetäytyi tehtävästä työkiireisiin vedoten. Hän lupasi jatkaa toiminnassa aktiivisena rivijäsenenä. Yhdistys perustettiin syyskuussa 2017 ja sen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Vesa Kangasmäki. Vuoden 2018 alusta lähtien Kangasmäki on toiminut perinnekeskus Wanhan Veteraanin toiminnanjohtajana.

Markku Pakkasen johtamaan uuteen hallitukseen valittiin Aki Laasonen (varajäsen Pekka Toivari), Kimmo Hakanen (Ari Reijo), Sami Aho (Terho Ahonen), Hannu Piispanen (Esko Hakulinen), Matti Sahala (Juha Rantala), Eero Lauri (Jukka Hellberg), Kai Holmberg (Hannu Valjus) ja Eeva Rautamaa (Satu Aurala).

Kuva elokuulta 2019 Haminan Raatihuoneelta Wanhan Veteraanin kirjallisuusseminaarista, jossa tilaisuutta veti Markku Pakkanen (vas). Yhdistyksen puheenjohtaja Markku Hutka avasi seminaarin.

Markku Pakkanen uusi puheenjohtaja 2022

| Terho Ahonen | Uutiset
Jaa tämä artikkeli
Perinteitä ja historiaa

Perinnekeskus vaalii sotiemme veteraanien, vapaaehtoisen maanpuolustuksen ja suomalaisen rauhanturvaamisen perintöä.
Wanha Veteraani on rauhanturvaamisen ja kriisinhallinnan valtakunnallinen museo sekä paikka kriisinhallintaveteraaneille tavata vertaisiaan.

Aukioloajat

Museo
Avoinna 13.5.-1.10.2023, ti-su 10 – 16, ryhmille myös tilauksesta

Messiravintola 
Messi avoinna kahvilana, kun museo on auki. Avataan myös tilauksesta

Seuraa meitä muualla verkossa

Yhteystiedot / contacts

Wanha Veteraani
Kadettikoulunkatu 7, 49400 Hamina

Museo:
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
044 986 2225

Camp Hamina:

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.  
044 986 2225

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

040 508 5746

Copyright © 2022 Rauhanturvaamisen ja veteraanityön perinnekeskus. Verkkosivusto Jaakko Leislahti Oy