Vuosikokous 19.2.2019 Wanhassa Veteraanissa

Rauhanturvaamisen ja Veteraanityön Perinnekeskus ry:n vuosikokous pidettiin sääntöjen mukaisesti Wanhassa Veteraanissa Haminassa 19. helmikuuta klo 18.00

Kokouksessa oli edustettuna ilahduttavasti 16 jäsenyhdistystä. Päätökset syntyivät hyvässä yksimielisessä hengessä. Käsittelyssä olivat ensimmäisen täyden toimintavuoden toimintakertomus ja tilit sekä vuoden 2019 toimintasuunnitelma ja talousarvio.

Rauhanturvaamisen ja Veteraanityön perinnekeskus ry:n puheenjohtajaksi vuodelle 2019 valittiin edelleen Markku Hutka Kymenlaakson Rauhanturvaajista.

Hallitukseen tulivat valituiksi Kymenlaakson Rauhanturvaajista Kimmo Hakanen (varalla Ari Reijo), Susanna Lindemark (Aki Laasonen) ja Terho Ahonen (Sami Aho). Suomen Rauhanturvaajaliiton edustajana hallitukseen valittiin Ilkka Koskinen (Aki Harju).

Edelleen hallitukseen Haminan-Vehkalahden Sotaveteraanien edustajana tuli Matti Sahala (Juha Rantala). RUK:n oppilaskunnan kannatusyhdistyksen hallituspaikalle valittiin Eero Lauri (varajäsen Jukka Hellberg).

Hallituksen kiertäville paikoille tulivat Kai Holmberg Kymenlaakson Sotaveteraanipiiristä (varalle Hannu Valjus Karhulan-Kymin Sotaveteraanit) ja Eeva Rautamaa Haminan Maanpuolustusnaisista (varalla Markku Seppä Kymen Jääkäripataljoonan Kilta).

Hallituksen järjestäytymiskokouksessa yhdistyksen varapuheenjohtajaksi valittiin edelleen Susanna Lindemark. Yhdistyksen toiminnanjohtaja Vesa Kangasmäki hoitaa myös sihteerin ja rahastonhoitajat tehtävät. Yhdistykseen hyväksyttiin kaksi uutta jäsenyhdistystä: Hölkkäri on Web -rauhanturvaajyhdistys ja Naisten Valmiusliiton Kaakkois-Suomen alueneuvottelukunta. Nyt Wanhan Veteraanin taustavoimana on jo 24 jäsenyhdistystä!

Jäsenyhdistykset

Haminassa perustettiin 27.9.2017 Rauhanturvaamisen ja Veteraanityön Perinnekeskus ry suunnittelemaan ja hallinnoimaan perinnekeskus Wanhan Veteraanin toimintaa.

Perustajajäseniä ovat:

Suomen Rauhanturvaajaliitto, Kymenlaakson Rauhanturvaajat, Haminan-Vehkalahden Sotaveteraanit ja RUK:n Oppilaskunnan Kannatusyhdistys.

Muut jäsenet (25):

Kymenlaakson Sotaveteraanipiiri, Kotkan Sotaveteraanit, Karhulan-Kymin Sotaveteraanit, Kymenseudun Lottaperinneyhdistys, Etelä-Kymenlaakson Sotilaspoikien Perinnekilta, Maanpuolustusnaisten liitto Kymenlaakson piiri, Haminan Maanpuolustusnaiset, Kotkan Maanpuolustusnaiset, Naisten Valmiusliiton Kaakkois-Suomen alueneuvottelukunta, Haminan Sotilaskotiyhdistys, Kymen Jääkäripataljoonan kilta, Salpalinjan Perinneyhdistys, Kymenlaakson Reserviupseeripiiri, Haminan Reserviupseerikerho, Kymenlaakson Reserviläiset, Haminan Reserviläiset, Amalia ja Jaakko Lehtiön Rahasto/Jaakko Lehtiön Rahaston Kannatusyhdistys, Perinneyhdistys Kuneitran Kojootit, Päijät-Hämeen Rauhanturvaajat, Hölkkäri on Web, Hamina Tattoon Ystävät, Asekerho 93, Haminan Suomalainen Kerho, Kotkan Reserviupseerikerho ja Haminan Rotaryklubi.

Liity jäseneksi

Rauhanturvaajat
Sotaveteraanit
RUK:n Oppilaskunnan Kannatusyhdistys
KYMJP:n kilta
Etelä-Kymenlaakson Sotilaspoikien perinnekilta
Haminan seudun Reserviläiset
Haminan Sotilaskotiyhdistys
Hamina Tattoon Ystävät
Päijät-Hämeen Rauhanturvaajat
Lottaperinneyhdistys
Reserviupseerit
Maanpuolustusnaiset

Aukioloajat

 

MUSEO

29.11.2021 alkaen

Avoinna ryhmille tilauksesta.

MESSIRAVINTOLA  

29.11.2021 alkaen

 

Tilausravintolana

Seuraa meitä muualla verkossa

Facebook
Twitter
Instagram

Pääsymaksut

  • Aikuiset 12€ 
  • Nuoret 7-18 vuotta, varusmiehet, kriisinhallintaveteraanit ja eläkeläiset 8€
  • Lapset alle 7 vuotta ilmaiseksi
  • Perhelippu 28€
  • Sotiemme 1939-45 veteraanit ilmaiseksi
  • Ryhmäesittely tilauksesta/pyydettäessä. Joka kymmenes ryhmän jäsen ilmaiseksi, muut maksavat lipun hinnan henkilökohtaisesti. Opastus max 20 hengelle 30,- euroa.
  • Olemme Museokortti -kohde 

Yhteystiedot

Wanha Veteraani
Kadettikoulunkatu 7, 49400 Hamina

Tiedustelut:

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.   
044 986 2225

Meitä tukevat

Meitä tukevat