Skip to main content
Wanha Veteraani | Uutiset

Markku Pakkanen uusi puheenjohtaja 2022


Jaa tämä artikkeli

Rauhanturvaamisen ja Veteraanintyön Perinnekeskus ry:n uudeksi puheenjohtajaksi valittiin 22.2.2022 Markku Pakkanen Kymenlaakson Rauhanturvaajista. Hän on ollut kaksi vaalikautta kansanedustajana ja toiminut muun muassa valtakunnallisen Reserviläisliiton puheenjohtajana 2009-2012.

Vuodesta 2018 yhdistyksen puheenjohtajana ansiokkaasti toiminut Markku Hutka vetäytyi tehtävästä työkiireisiin vedoten. Hän lupasi jatkaa toiminnassa aktiivisena rivijäsenenä. Yhdistys perustettiin syyskuussa 2017 ja sen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Vesa Kangasmäki. Vuoden 2018 alusta lähtien Kangasmäki on toiminut perinnekeskus Wanhan Veteraanin toiminnanjohtajana.

Markku Pakkasen johtamaan uuteen hallitukseen valittiin Aki Laasonen (varajäsen Pekka Toivari), Kimmo Hakanen (Ari Reijo), Sami Aho (Terho Ahonen), Hannu Piispanen (Esko Hakulinen), Matti Sahala (Juha Rantala), Eero Lauri (Jukka Hellberg), Kai Holmberg (Hannu Valjus) ja Eeva Rautamaa (Satu Aurala).

Kuva elokuulta 2019 Haminan Raatihuoneelta Wanhan Veteraanin kirjallisuusseminaarista, jossa tilaisuutta veti Markku Pakkanen (vas). Yhdistyksen puheenjohtaja Markku Hutka avasi seminaarin.

Markku Pakkanen uusi puheenjohtaja 2022

| Terho Ahonen | Uutiset
Jaa tämä artikkeli